Laps ja ühekülgne toitumine: kuidas aidata last, kes ei taha süüa tervislikku toitu

Jaga artiklit
07.04.2021 |
On lapsi, kes on toidu osas pirtsakad. Nad söövad ainult üksikuid meelepäraseid toiduaineid ja keelduvad kõigest muust. Seda esineb üsna sageli. Lapsevanema jaoks on see üsnagi kurnav, sest me soovime ju, et lapse toit oleks täisväärtuslik, tasakaalustatud ja tervislik. Kas olete mõelnud, miks laps toiduga pirtsutab ja mida saaks selle vastu ette võtta?  Pakume järgnevalt mõned kasulikud nõuanded.
 
Uuringute kohaselt on mitmeid faktoreid, mis mõjutavad lapse toidust keeldumist või aitavad kaasa toidu suhtes valivate hoiakute kujundamisele. Nende mõjurite hulka kuuluvad isiksuseomadused, sööma sundimine, lapsevanemate enda söömisharjumused ja lapse söötmise harjumused, ühiskondlikud mõjutused, tervislikud seisundid, aga ka lihtsalt fakt, et tegemist on lapsega.  
 
Lapsevanematele teeb muret, kui laps ei söö või valib toitu. Muretsemiseks on ka põhjust. Viletsal söömisel võib olla kahjulik mõju lapse tervisele ja arengule. Enamik uuringuid on ühte meelt selles, et halb toitumine toob kaasa toitainetepuuduse.
 
Normist vähesem kogus vitamiine ja mineraaltoitaineid ning valku võib põhjustada ala- või ülekaalulisust ja kasvu aeglustumist. Hästi tasakaalustatud toitumine on lapse kasvamiseks ja arenguks hädavajalik. 
 
Tervisliku suhte kujundamine toidu ja toitumisega lapseeas aitab vältida toitumishäireid ja kaaluprobleeme tulevikus, nooruki- ja täiskasvanueas. Seetõttu ongi lapsevanematel vaja tegelda lapse kehva toitumisega juba varakult.
 
Järgnevalt mõned nõuanded, mida teha, et last aidata. 
 
  1. Püstita realistlikud eesmärgid
Levinud viga on see, et lapsevanem sunnib taldriku tühjaks sööma. See toob kaasa pigem vastupidise tulemuse. Realistlik eesmärk oleks alustada lapsele sobivast portsjonist, mille ärasöömine on lapsele lihtsam ja kiirem. 
 
Lapse toiduvajadused ei ole samasugused kui täiskasvanul. Seetõttu ei pruugi olla tal kõht tühi samal ajal kui lapsevanemail. Kui sundida laps sööma siis, kui tal pole veel kõht tühi, võib samuti tunduda, et laps keeldub toidust või pirtsutab.
 
  1. Regulaarsed söögikorrad 
Selleks, et laps sööks piisavalt, on abiks regulaarsete toidukordade sisseseadmine. Sel moel saad jälgida, kui palju laps sööb. Samuti aitab see vältida lapse sööma sundimist siis, kui tal kõht veel tühi pole. Soovitav on jätta viimase söögikorra ja magamamineku vahele piisavalt aega, sest unise, rahutu ja väsinud lapse sööma meelitamine võib olla keerukas. 
 
  1. Kaasa laps toiduvalmistamise tegevustesse.
Nõks, mis enamasti aitab, on kaasata laps toiduvalmistamise tegevustesse ja muuta see võimalikult toredaks. Las laps pakub ka ise, mida ta süüa sooviks, mida uut ta tahaks proovida – isegi siis, kui selle tervislikuks muutmisega tuleb veidi vaeva näha. Toiduvalmistamisele kaasa aitamine on lapsele põnev ja võib muuta ka söömise meeldivamaks.
 
  1. Püüa aru saada oma lapse söömisest
Lapse toidueelistuste, -harjumuste ja stiili väljaselgitamine aitab lapsevanemal mõista oma last ja seda, kuidas aidata. Iga laps on erinev. Söögiisu võib olla päeva jooksul erinev ja mõni laps sööb paremini teatud kellaaegadel. Kui neid aegu teada, saab seda ka maksimaalselt ära kasutada.
 
 
Kuidas aga hoolitseda selle eest, et laps siiski kõik vajalikud vitamiinid ja mineraaltoitained saaks? Siin on abiks Marsimehe multivitamiinid, mis on saadaval maitsvate kummikommide ja närimistablettidena.
 
Required form 'WriteYourStoryEE' does not exist.

Seotud artiklid lastearstilt

Liikumine on tervislik. Kuidas lapsi liikuma ja sporti tegema innustada?

Liikumine on tervislike eluviiside oluline osa. Missugune liikumine ja trenn on lapsele parim ning kuidas see mõjutab lapse tervist ja immuunsust? Erinevas vasuses lastele sobivad erinevad liikumis- ja spordivõimalused. Pakume järgnevalt head nõu, kuidas valida oma lapsele parimat.

Kuva rohkem

Kui haigus on käes. Lihtne viirushaigus või gripp?

Külmetushaigused ründavad meid sügisest kevadeni. Ilmad on samuti salakavalad ja haigeks jäävad sageli needki, kes seni edukalt tervena püsinud. Mida teha, et kurjadele viirustele vastu panna? Pakume mõned kasulikud näpunäited.

Kuva rohkem

Oleme ka sotsiaalmeedias